Върховният касационен съд призна за виновен и постанови наказание от 3 години

...
Върховният касационен съд призна за виновен и постанови наказание от 3 години
Коментари Харесай

Условна присъда за шофьора, причинил смъртта на съдийка при катастрофа

Върховният касационен съд призна за отговорен и постанови наказване от 3 години " отнемане от независимост "  с 5-годишен изпитателен период за водача, който блъсна колата на арбитър Емилия Петкова и аргументи гибелта й. Фаталният случай се случи преди повече от две години и половина на автомагистрала " Тракия ".

На 29 януари 2022 година към 15 часа е бил подаден сигнал на тел. 112 за пътнотранспортно произшествие на Автомагистрала " Тракия " в региона на Пазарджик в посока София. Установено е, че лек автомобил, марка " Тойота Ярис ", ръководен от Петкова, се е движел с ниска скорост (17-20 км/ч) в лявата изпреварваща лента за придвижване. 

Автомагистралата е била задимена заради запалени сухи треви. Заради понижената видимост съдийката е понижила скоростта, при което е последвал удар от движещия се зад нея с към 140 км/ч " Рейндж Роувър ". При конфликта лекият автомобил се е запалил и Петкова е починала на място.

Шофьорът от другата кола беше откаран за обзор в болничното заведение и арестуван за период от 24 часа. Пробите му за приложимост на алкохол и опиати се оказаха негативни.

Според заключението на съдебно-медицинската експертиза причина за гибелта на Емилия Петкова е тежка съчетана черепно-мозъчна, гръдно-коремна и опорно-двигателна контузия.

Миналата година на първа инстанция окръжният съд в Пазарджик осъди водача условно на 3 години затвор, само че беше определил погрешно изпитателния период на 6 години, напомня lex.bg. След това апелативният съд в Пловдив понижи изпитателния период на 4 години, само че и двете страни бяха недоволни от решението и делото стигна до Върховен касационен съд. Оттам пък в края на предходната година върнаха делото на апелативния съд. Тогава висшите съдии бяха несъгласни с условната присъда, като написаха, че лидерът е работил самоуверено, като не е понижил скоростта до 69 км/ч, която съгласно експертно умозаключение по делото е щяла да му разреши да избегне удара. Върховен касационен съд също по този начин откри за нестимулирано решението мъжът да бъде наказан условно, като напомни множеството пътни нарушавания на подсъдимия. 

Така делото се върна в апелативния съд, който при повторното му разглеждане, през април тази година осъди дейно водача на 3 години затвор.

Подсъдимият апелира тази присъда, а различен състав на Върховен касационен съд реши, че ефикасното наказване е незаслужено и дефинитивно го осъди условно на 3 години затвор с 5-годишен изпитателен период, като той ще има възбрана да кара за 6 години. Съдът отбелязва, че мъжът е опитал да помогне на арбитър Петкова, като направил опит да я извади от горящата кола. По време на процеса, а и още след действието, осъзнал и изразил страдание за тежката покруса, мотивираха се оттова. Защитата на подсъдимия пък е изтъкнала, че апелативният съд не е позволил експертиза, която да откри дали ударът би настъпил, в случай че потърпевшата се беше движила със скорост от 70 км/ч., а не със 17-20 км/ч, както е открила експертизата.

В решението си ВКС отбелязва, че избраният оптимален изпитателен период ще даде опция на подсъдимия да осмисли държанието си и ще му влияе предупредително и възпиращо да прави други закононарушения под боязън и от допустимо активиране на наказването.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР